PHP 5.6 – Zapowiedź ;)

Pewnie nie wszyscy z Was na jeszcze zapoznali się z nowościami jakie oferuje PHP 5.5. Jeśli tak jest to zapraszam do przeczytania ebook mojego autorstwa poświęconego temu zagadnieniu. Jednak to czy znacie czy też nie najnowszą wersję PHP nie zmienia faktu że 23 stycznia została opublikowana wersja Alpha 1 PHP 5.6. Ja ją sobie zainstalowałem i trochę się nią pobawiłem i poniżej opisze niektóre nowości jakie wprowadzono tej wersji.

EasyPHP

Zanim jednak przejdę do ich opisu chciałbym wspomnieć właśnie o EasyPHP. Otóż jego twórcy udostępnili dodatkowy moduł po instalacji, którego możemy uruchomić PHP 5.6 Alpha 1 na komputerze z Windows’em 7/8. Wystarczy zainstalować moduł a w samym EasyPHP zmienić wersję PHP i gotowe. Prosto, łatwo i przyjemnie 😉

Constant scalar expressions

Pierwszą nowością jaką opiszę to constant scalar expressions. Sprawa jest bardzo prosta. Do tej pory stałe można było deklarować w następujący sposób:

Od teraz będzie można tworzyć całe wyrażenia, które w ostatecznie dadzą wartość stałej:

Variadic functions

W wersji 5.5 PHP i wcześniejszych aby uzyskać informacje na temat parametrów funkcji można użyć funkcji func_get_args() lub podobnej. Teraz dzięki dodatkowemu parametrowi w definicji funkcji możemy przechwycić wszystkie argumenty, które zostały podane podczas wywołana funkcji. Wystarczy parametr, który będzie zawierał dodatkowe argumenty poprzedzić nowym argumentem – trzema kropkami (np. …$params). Dodatkowe parametry dostajemy w postaci tablicy. Poniżej zmodyfikowany przykład z dokumentacji.

Argument unpacking

Ta nowość może w nieco uprościć nasz kod, ponieważ teraz możemy dla danej funkcji przekazać wszystkie potrzebne dla niej parametry jako tablica lub obiekt implementujący interface Traversable. Aby przekazać funkcji taką tablicę należy prze zmienną (podobnie jak w przypadku variadic functions) użyć operatora „…”. Przykład poniżej zaczerpnięty z oficjalnej dokumentacji:

use dla funkcji i stałych

Teraz tego słowa można używać także w przypadku pojedynczych funkcji i stałych, które znajdują się w przestrzeniach nazw. Przykład zaczerpnięty z dokumentacji:

To nie koniec …

… ponieważ dodano jeszcze interaktywny debugger zwany phpdbg (więcej info tutaj), wbudowany serwer dostanie więcej typów MIME i jeszcze parę innych ciekawych rzeczy. O tym jednak napiszę później – być może przy okazji wypuszczenia nowej wersji PHP 5.6 – a ta ma się ukazać 6 Lutego.

Posty które mogą Cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.