Front – End The Right Way

Jakiś czas temu wyczytałem, że ok 60% informacji jakie znajduje się w Internecie można spokojnie wyrzucić do śmieci. Trudno się z tym nie zgodzić – znalezienie informacji opisujących rozwiązanie jakiegoś zadania „zgodnie ze sztuką” może przysporzyć czasami sporo problemów.

Ponad rok temu opisywałem wam inicjatywę Josha Lockharta, która ma za zadanie zebranie w jednym miejscu wszystkich najlepszych praktyk i sprawdzonych źródeł wiedzy związanych z PHP. Inicjatywa spodobała mi się do tego stopnia, że umieściłem na blogu baner promujący ten projekt.

Kwestą czasu było pojawienie się podobnych projektów dotyczących innych języków i wychodząc z tego właśnie założenia znalazłem niedawno projekt HTML & CSS The Right Way. Projekt ten prowadzony jest przez Reinora Boulangera, któremu przyświecał bardzo podobny cel co Lokhartowi czyli zgromadzenie sprawdzone źródła i najlepsze praktyki z tworzeniem dotyczących wybranej technologii. W swoim projekcie pan Boulanger nie ogranicza się tylko do opisu zagadnień związanych z HTML i CSS – wspomina także o JS – i właśnie JavaScript będzie dotyczył kolejny projekt z cyklu „The Right Way”.

JavaScript The Right Way jest projektem Williama Oliveira i sporej ilości innych osób (pełna lista na stronie projektu). Jak wiadomo JS już od dawna jest wykorzystywany do zupełnie innych celów niż pierwotnie przewidzieli to jego projektanci – tak więc na stronie projektu znajdziecie także informacje o silnikach używanych do tworzenia gier uruchamianych w przeglądarce a także sporo materiałów dotyczących node.js.

Nie pozostaje więc nic innego tylko czytać i wprowadzać w życie dobre praktyki programowania – to zawsze procentuje. Do przeczytania już wkrótce!

Posty które mogą Cię zainteresować:

4 Responses to Front – End The Right Way
 1. Comandeer Odpowiedz

  Apostrofy w bardzo złych miejscach…

  Co do „JS: The Right Way” – nie widzę tam nic odkrywczego. Kilka linków do ogólnie znanych zasobów. Może się rozwinie, przynajmniej mam taką nadzieję. Chociaż wątpię – daty wskazują, że zatrzymało się to koło roku 2013… A szkoda, wielka szkoda.
  Była polska inicjatywa tego typu – ferrantowe javascript.pl – ale umarło zanim zdążyło na dobre się rozwinąć.

  Co do „HTML & CSS: The Right Way” – shorthandy w CSS? Serio? Jest tyle innych rzeczy, od semantyki HTML zaczynając, a oni wybrali to? Dalej – jak używać LESS… Co to ma do poprawnego używania HTML czy CSS? 😐 Zmienianie zmiennych w Bootstrapie – kolejna z „the right things”. + własne zdarzenia w jQuery, w czasach, gdy odchodzi się od monolitycznych bibliotek na rzecz modularnych maluszków. Brakuje tylko „use Angular”.

  Niestety, tutaj praktycznie nie ma żadnych dobrych praktyk odnośnie frontu… Wszystko wskazuje na to, że trzeba spiąć dupę i taki zasób stworzyć. Bo inaczej skończymy klupiąc strony w jQuery i wykorzystując LESS do wstawiania zmiennych w CSS…

  • Michał Janicki Odpowiedz

   Apostrofy poprawione – dzięki za info.

   Odnośnie reszty – w „The Right Way” nigdy nie było nic odkrywczego – zawsze w większości był to zbór materiałów.

   Mi nie chodziło o edukowanie ludzi takich jak Ty. Mam takie szczęście (albo pecha), że znam wielu ludzi piszących np kod JS ale tak naprawdę nie mających pojęcia co robią. Nie wiedzą nawet, że łamią elementarne zasady programowania. Ważne, że działa. Te osoby nie mają pojęcia jak działa OOP w JS, w życiu nie słyszały o wzorcach projektowych i nie wiedzą, że istnieje coś takiego jak „stric mode”. Jestem zdania, że jeśli przyswoją sobie i zaczną stosować rzeczy opisane w tych projektach ich kod stanie się z pewnością lepszy niż jest teraz. Później być może oleją jQuery na rzecz czegoś znacznie mniejszego.

   Odnośnie samych materiałów – jeśli znasz ciekawsze to podaj linki – z chęcią uzupełnię post.

   • Comandeer Odpowiedz

    Właśnie sęk polega na tym, że de facto nie istnieją zasoby poświęcone dobrym praktykom we froncie. Trzeba by je po prostu stworzyć…

    Co do ludzi piszących w JS – niestety większość wciąż nie wie co robi. A wszystko jest spowodowane przez niski próg wejścia i… jQuery.

    • Michał Janicki Odpowiedz

     … która dodatkowo jeszcze obniżyła poziom wejścia … generalnie sytuacja przypomina trochę tą jaka jest w przypadku PHP.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.